Parafia w Bierwcach: historia, ludzie, wydarzenia

 

cof

Projekt Parafia w Bierwcach: historia, ludzie, wydarzenia to wystawa dokumentująca historię powstania parafii i kościoła we wsi Bierwce. Po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy wsi Bierwce bardzo aktywnie zaangażowali się w budowę kościoła i parafii. Wspólny cel połączył mieszkańców wsi i wyzwolił ich wielką aktywność na przekór nieprzychylnym władzom. Zachowały się materiały (listy, oświadczenia, zdjęcia) dokumentujące tamte wydarzenia, w których uczestniczyli mieszkańcy Bierwiec. Zachowały się również przedmioty kultu religijnego i rodzinne pamiątki, które mają dziś historyczną wartość.

W ramach planowanego projektu podjęto działania ukazujące szerszemu gronu odbiorców zachowane materiały. W tym celu niezbędne było zarchiwizowanie dokumentów, fotografii, wypowiedzi i przedstawienie ich w formie narracyjnej. Archiwizacja dostarczanych materiałów (skanowanie i opracowanie starych fotografii) dokonywana była bezpośrednio po ich otrzymaniu przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Wszystkie zarchiwizowane materiały znajdują się w Archiwum Stowarzyszenia. Prezentacja ok. 150 fotografii, kopii dokumentów i korespondencji, które odpowiednio opracowane i wydrukowane są wyeksponowane na przygotowanych planszach wystawienniczych. Wystawa ma miejsce w (dolnej kaplicy) kościoła w Bierwcach i będzie otwarta do końca listopada.

Zachowane przedmioty kultu religijnego i pamiątki rodzinne są prezentowane na przygotowanych platformach wystawienniczych , a także bezpośrednio wystawiane (figurki, obrazy, stare książeczki, śpiewniki). Mają one dużą wartość religijną, estetyczną, historyczną oraz emocjonalną dla lokalnej społeczności. Dlatego tak ważne było ich odpowiednie wyeksponowanie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 14 października i poprzedzone było Mszą świętą podczas której  wykonane zostały tradycyjne stare pieśni przez zespół Biesiada Bierwiecka oraz chór młodzieżowy działający przy parafii. Każdy ze zwiedzających wystawę otrzymał pamiątkowy folder  bezpłatnie.

Po uroczystym otwarciu wystawy wszyscy zostali zaproszeni na  słodki poczęstunek przygotowany przez członkinie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic.

Zgromadzone i zaprezentowane podczas wystawy (październik/listopad 2018r.) eksponaty  mają dziś dużą wartość historyczną zarówno dla poszczególnych rodzin, jak i mieszkańców wsi i są świadectwem lokalnej historii, dlatego zachęcamy do zwiedzania wystawy.

 

Ewa Ofiara

 

 

sdr

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk