Jarmark Ludowy w Bierwcach

Na Ludowo w Bierwcach. Relacja z Jarmarku Ludowego.

bierwceDruga edycja Jarmarku Ludowego już za nami. Tym razem obyła się ona w niedzielę – 16 września w Bierwcach i pokazała dlaczego warto organizować podobne inicjatywy na terenie małych miejscowości. Wydarzenie przygotowane zostało przez Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki", przy współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Bierwcach i współfinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej w Ramach osi 4 Leader – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Jarmark Ludowy – organizowany przez nasze Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" jest wydarzeniem, które na celu ma promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele grały huczne mazurki, oberki. Nie inaczej było również w Bierwcach, gdzie oprócz występu zespołów i kapel ludowych mogliśmy spróbować wielu przepysznych potraw przygotowanych z produktów tradycyjnych i lokalnych przez Panie ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Na stołach podano wiele dań w tym m.in. dżem z papryki, smalec, kiełbasę z grochem, leczo, krokiety, pierogi, przepyszne ciasta, wyroby wędliniarskie z Gospodarstwa Państwa Pysiak ze Zdziechowa – szynkę zdziechowską czy salceson wizytowy, a także wyroby piekarnicze przygotowanych przez Piekarnię Wacyn. Serwowany był również przepyszny naturalny mętny sok jabłkowy – Smakuś z Doliny Radomki. Swoje prace zaprezentowały Panie ze Stowarzyszenia Wrzosowisko oraz twórcy ludowi z terenu gminy Jedlińsk.

 

bierwce

bierwce bierwce
bierwce bierwce bierwce

 

Licznie zebranych gości powitała Ewa Ofiara – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jedlińsk, a zarazem Sekretarz Stowarzyszenia "Razem dla Radomki", po której głos zabrali Wójt Gminy Jedlińsk – Wojciech Walczak oraz Cezary Adam Nowek – Prezes Stowarzyszenia "Razem dla Radomki", którzy podkreślili ogromne wartości którą prezentuje dziedzictwo kulturowe naszych "małych ojczyzn", oraz przedstawili informacje na temat działań inicjowanych przez Lokalną Grupę Działania. Impreza rozpoczęła się od występu zespołu ludowego z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierwcach, po którym wystąpił młodzieżowy zespół ludowy "Wolanianki" z Wolanowa, który mimo młodego wieku swoich tancerzy posiada już duże doświadczenie i liczne koncerty zagrane przed publicznością na terenie całego kraju. Po nich zaprezentowały się jedne z najbardziej docenianych kapel z terenu południowego Mazowsza. Jako pierwsza wystąpiła Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, a po niej mogliśmy wysłuchać pieśni w wykonaniu zespołu Biesiada z Bieniędzic, czy hucznych oberków i mazurków zaprezentowanych przez Kapelę Sami Swoi ze Starej Błotnicy. Zgromadzoną publiczność do tańca porwały utwory wykonane przez Kapelę Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk oraz przez Braci Tarnowskich z Domaniowa, określanym mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywający się na weselach, a także przez gości wydarzenia. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych – suchego basenu, trampolin, zamku, a każdy z obecnych mógł spróbować swoich sił w dojeniu .. sztucznej krowy. Zwieńczeniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku połączona z występami kapel ludowych grających mazurki i oberki.

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk