Parafia w Bierwcach: historia, ludzie, wydarzenia

Parafia w Bierwcach: historia, ludzie, wydarzenia

 

Wystawa przygotowana w ramach projektu „Skuteczni Menadżerowie Społeczni” dofinansowanego ze środków otrzymanych w ramach Fundusz Inicjatyw Obywatelskich2018

W ubiegłym roku minęło 60 lat od erygowania parafii w Bierwcach (1957), 70 lat od zawiązania komitetu społecznego budowy pierwszej świątyni (1947), 31 lat od konsekracji nowego kościoła murowanego (1986). Z pewnością takich dat, które były przełomowe dla bierwieckiego kościoła i zgromadzonej wokół niego wspólnoty można wymienić więcej, bowiem wpisują się one z taka sama mocą w kontekst wielkich procesów historycznych, jak i są świadectwem historii lokalnej społeczności, w której kościół odegrał ważna rolę integracyjną, formacyjną i kulturową.

Już z pobieżnych wyliczeń łatwo skonstatować, że o pierwszych budowniczych bierwieckiej parafii może upomnieć się tylko historia i coraz słabsza pamięć międzypokoleniowa. Dlatego jesteśmy przekonani, że zaproponowana wystawa poświęcona historii naszej parafii będzie miała bardzo ważny walor poznawczy i edukacyjny. Będzie przede wszystkim formą wspomnienia tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju kościoła w Bierwcach.

Wystawa będzie miała charakter historyczno-narracyjny. W świetle zgromadzonych dokumentów, wycinków prasowych, wspomnień ukazujących proces powstawania parafii, biogramów duszpasterzy, fotografii, artefaktów związanych z życiem duchowym – i tym kościelnym (fundowanych przez społeczność elementy wyposażenia świątyni) i tym domowym (książeczki do nabożeństwa, śpiewniki, św. obrazki itp.) – pragniemy ukazać historię i ludzi, którzy są z tą historią związani.

Wystawa przygotowana w ramach projektu „Skuteczni Menadżerowie Społeczni” dofinansowanego środków otrzymanych w ramach Fundusz Inicjatyw Obywatelskich2018

 

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk