VII JARMARK LUDOWY W BIERWCACH

 

 

 

 

dav 

 

Muzycznie i kulinarnie

W drugą niedzielę września (09.09.2018) tłumnie ściągnęli do Bierwiec miłośnicy folkloru i muzyki ludowej. Już po raz siódmy na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej  w Bierwcach Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic we współpracy z LGD Razem dla Radomki zorganizowało Jarmark Ludowy.

Jarmark to impreza dedykowana rodzinom i wszystkim mieszkańcom okolicznych wsi. Niezwykle cieszy fakt, że wśród gości nie zabrakło włodarzy gminy, księdza proboszcza, Prezesa LGD Razem dla Radomki wraz z pracownikami, dyrektorów placówek oświatowych, dyr. GCK i KF, dyr. SPZOZ w Jedlińsku. Liczne konkursy, zabawy, atrakcje cieszyły się dużym powodzeniem zarówno wśród starszych jak i najmłodszych mieszkańców i gości. Dzieciom zapewniono rozrywki i zabawy pod okiem doświadczonych animatorów, starsi natomiast mieli okazję posłuchania tradycyjnych pieśni i muzyki ludowej w wykonaniu zaproszonych kapel i zespołów śpiewaczych. A wystąpili: Kapela Fachmani  z Radomia, Mieczysław Zamkowski, Rodzinna Kapela Foktów, Kapela Lipców z Wygnanowa, Zespół ludowy „Czerwona Jarzębina”, Zespół Ludowy Kalina z Marianowic,  Zespół ludowy

„Czerwone korale”, Zespół Wrzosowianki  z Wrzosu gm. Przytyk, Zespół Bartodziejaki z gm. Jastrzębia, Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia.

Oczywiście nie zabrakło też Biesiady Bierwieckiej, grupy śpiewaczej powstałej w Bierwcach 2016 roku w ramach projektu „ Poszukiwacze kultury” prowadzonego przez SRWBiO. Występom Biesiady towarzyszyły prezentacje młodych bierwieckich talentów (siostry Rudeckie Zosia i Milena, oraz Zuzanna Król). Wszystkie kapele nagrodzone zostały olbrzymimi brawami, a w podziękowaniach zwrócono uwagę na potrzebę pielęgnowania folkloru oraz kontynuowania starych tradycji muzycznych i śpiewaczych. Jednak najlepszym świadectwem uznania dla artystów i trwania tej muzyki była spontaniczna „potańcówka”.

Podczas Jarmarku nie zabrakło także emocji sportowych. Zostały  rozegrane Mistrzostwa Bierwiec w  tenisie stołowym, oraz ogłoszono zwycięzców konkursu „Rowerem i pieszo poznaj piękno swojej okolicy”. Cenne nagrody, ufundowane przez Radną  Gminy Ewę Ofiarę  dodatkowo dopingowały do rywalizacji.

Smakowitym akcentem Jarmarku był konkurs kulinarny Bierwiecka Baba – baby, babki, babeczki. Tu szczególną uwagę zwrócono na smak tradycji i innowacje kulinarne, a o walorach smakowych nagrodzonych wypieków mogli przekonać się wszyscy goście jarmarku.

Nie zabrakło także stoisk wystawienniczych organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic, Stowarzyszenia Społeczno kulturalnego Rak z Jedlińska, Stowarzyszenia Perspektywy z Jedlanki, Stowarzyszenia Wrzosowisko z gm. Przytyk, na których zostały zaprezentowane specjały kuchni wiejskiej, oraz prace lokalnych artystów. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Realizacja jarmarku była możliwa dzięki Realizacja jarmarku była możliwa dzięki wsparciu: Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Wydarzenie współorganizowane przez Stowarzyszenie LGD” Razem dla Radomki” współfinansowanie jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4.”Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dziękuję wszystkim sponsorom: Państwu Magdzie i Szymonowi Wójcikom z Bierwiec,  Piekarni Expuch, Firmie Czapla, PHU Adamczyk, Agencji reklamowej CUT-POL,  FHU Malwina i Marcin Ofiara. Bez waszego wsparcia, waszej szczodrości nasz jarmark nie byłby tak udaną imprezą. Dziękuję  za  olbrzymie zaangażowanie członkom Stowarzyszenia, Biesiadzie Bierwieckiej, Dyrekcji i Radzie  Rodziców przy PSP w Bierwcach. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Ewa Ofiara – prezes SRWBiO

 

oznor

 

 

 

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk