V JARMARK LUDOWY W BIERWCACH

DSC_0362

 

Projekt: „Poszukiwacze kultury”

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i MY.

 Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic oraz Grupa nieformalna Bierwieccy odkrywcy kultury zrealizowali  projekt  ” Poszukiwacze kultury” Projekt dofinansowany był ze środków Programu „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich –Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy ,Stowarzyszenie BORIS, oraz Stowarzyszenie Europa i My .

Realizacja projektu miała  na celu kształtowanie wśród seniorów i osób młodych nawyków do czynnego , kreatywnego spędzania czasu , rozwoju umiejętności , dostosowania się do realiów obecnego świata , a przede wszystkim do rozwoju i budowy dialogu międzypokoleniowego ,poprawę jakości i poziomu życia osób starszych, umożliwienie godnego starzenia się poprzez wzrost aktywności społecznej i kształtowanie oferty kultury w ośrodkach wiejskich .W wyniku przeprowadzonych warsztatów stworzono Nieformalny Wiejski Uniwersytet Sztuki , który skupia osoby aktywne i zaangażowane w działania artystyczne. Wykreowano lokalnych animatorów kultury, którzy dzięki zdobytej w projekcie wiedzy będą współpracować i kształtować „przestrzeń kultury„ czyli wydarzenia kulturalne skierowane do wszystkich mieszkańców regionu. Poprzez udział dwóch grup wiekowych ( młodzi i seniorzy ) udało się w projekcie zainspirować osoby młodsze do poznania piękna tradycji ludowej, a seniorów zapoznać z nowymi zdobyczami komunikacji multimedialnej. Ponadto w  ramach projektu powstała  grupa śpiewacza „Biesiada Bierwiecka ”,do  której należą nie tylko seniorzy ,ale też młodzież. Grupa zaprezentowała swoje zdobyte umiejętności podczas spotkania sierpniowego w sali kameralnej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bierwcach jak również podczas imprezy  V Jarmark ludowy podczas ,którego prezentowana była muzyczna inicjatywa -Rytm Ulicy. Z tego wydarzenia Powstała relacja w telewizji lokalnej www.jedlińk.tv.  Zapraszamy do jej obejrzenia.

W ramach projektu przeprowadzono warsztaty:

animacji kultury, podczas których  podjęto współpracę z LGD Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”.   Poprowadzono  warsztaty, przekazując wiedzę, która pozwoliła wyłonić  lokalnych animatorów kultury. Podejmując inicjatywy kulturalno –artystyczne , umożliwiono konfrontację spojrzeń i wymianę umiejętności.

warsztaty  kulinarne , gdzie osoby starsze uczyły młodsze przygotowywania tradycyjnych potraw ludowych ale też  pod okiem doświadczonego trenera poznano tajniki kuchni dietetycznej i zasady zdrowego żywienia.

 warsztaty z  nowych mediów i obsługi komputera to cykl działań, które  miały na celu pokazanie tego co stanowi podstawę komunikowania się we współczesnym świecie. Podczas zajęć poznano zasady tworzenia stron internetowych www. oraz funkcjonowania indywidualnych kont na portalach społecznościowych. . Zajęcia były interesujące zarówno dla dzieci jak i dla seniorów .

warsztaty muzyczne – gra na instrumentach ludowych i afrykańskich. To działania łączące  muzykę etniczną z muzyką tradycyjną skierowane do uzdolnionej artystycznie młodzieży bierwieckiej.

Nordic walking, to podjęte działania sportowo-rekreacyjne, w których uczestniczyła grupa seniorów poprawiając swą kondycję.

Dodatkową atrakcją dla osób biorących udział w projekcie był wyjazd do kina Helios w Radomiu. Wspólny wyjazd umocnił integrację społeczeństwa lokalnego.

Przeprowadzone warsztaty przyczyniły się do aktywnego uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym, oraz do poprawy jakości życia. Pozytywnie wpłynęły na poczucie przynależności do środowiska lokalnego, poprawiły umiejętność współpracy w grupie, wzbogacenia form współpracy ze społeczeństwem lokalnym  uczniami , rodzicami ,stowarzyszeniem, szkołą , parafią . Nastąpił wzrost świadomości potrzeb dbania o zdrowie swoje i innych, planowanie zdrowego stylu życia.

Partnerem projektu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Bierwcach , która nieodpłatnie na  potrzeby organizacji projektu” Poszukiwacze kultury”  udostępniła pracownię komputerową na warsztaty z nowych mediów, a także sale dydaktyczne na pozostałe warsztaty. Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej Jedlińsku w ramach współpracy  również na potrzeby projektu użyczyło scenę za co serdecznie dziękujemy.

Uważamy, że dzięki realizacji inicjatywy i podjęciu cyklu różnorodnych warsztatów , uczestnicy będą ze sobą współpracować , dążąc do aktywizacji społeczeństwa lokalnego kreując i organizując wydarzenia artystyczne również po zakończeniu projektu czego im życzymy.

 

Ewa Ofiara

logo_FIOML

DSC_0300

DSC_0301

DSC_0304

DSC_0308

DSC_0313

DSC_0324

DSC_0339

DSC_0343

DSC_0345

DSC_0355

DSC_0362

DSC_0378

DSC_0384

DSC_0392

DSC_0397

DSCN0788

DSCN0792

DSCN0820

DSCN0836

DSCN0839

DSCN0841

DSCN0843

DSCN0845

DSCN0857

DSCN0859

 

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk