Królowej Anielskiej Śpiewajmy- relacja z projekcji filmu i wystawy zdjęć .

DSCN7899Zapraszamy do galerii.

Wciąż żywa tradycja

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic realizując statutowe zadania związane z promocją i ochroną tradycji lokalnej zorganizowało 24 października spotkanie połączone z projekcją filmu i wystawą fotograficzną. Gospodarzem spotkania był proboszcz parafii w Bierwcach ks. Janusz Chamera. Swoją obecnością zaszczyciła nas  dyr. PSP w Bierwcach Pani Elżbieta Łoboda, której członkowie  Stowarzyszenia dziękują za udostępnienie  sprzętu do projekcji filmu.

W kościele NPNMP w Bierwcach odbył się pokaz filmu pt. „ Królowej Anielskiej śpiewajmy” relacjonujący nabożeństwa majowe, które w sposób naturalny i spontaniczny odbywają się do dziś przy kapliczkach bierwieckiej parafii. Piękne, często archaiczne pieśni Maryjne rozbrzmiewały przez cały maj na Czarnym Ługu, Kruszynie, Jeziornie, a także w sąsiednim Lisowie. Bogactwo pieśni, ich prostota, ładunek emocjonalny i piękno wykonania wzruszają. I właśnie wzruszenie towarzyszyło projekcji filmu oraz towarzyszącej jej wystawie fotograficznej. Przy herbacie i cieście można było podyskutować i powspominać dawne czasy, ale też z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo jest z czego czerpać. Nie zabrakło i wykonawców, lokalnych śpiewaków, zarówno tych najstarszych jak i najmłodszych. Szczególnie miła była obecność pana Władysława Armentowicza, 97 letniego skrzypka i fundatora kilku okolicznych kapliczek, który codziennie przygrywał podczas nabożeństw majowych śpiewanych przy kapliczce w Lisowie. Nie zabrakło i pana Franciszka Kalbarczyka, wspierającego swym pięknym głosem nie tylko niedzielne nabożeństwa, ale także majówki przy kapliczce na Czarnym Ługu.

Celem projekcji zrealizowanego przez Stowarzyszenie filmu, było zwrócenie uwagi na znaczącą rolę przekazu międzypokoleniowego i moc lokalnej tradycji, a przede wszystkim pogłębianie więzi wszystkich lokalnych środowisk.

 

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk