III JARMARK LUDOWY W BIERWCACH

DSCN4643

III  JARMARK LUDOWY W BIERWCACH

 

W  niedzielę 14 .09.2014.r przy  pięknej i  słonecznej pogodzie rozpoczął się trzeci Jarmark Ludowy w Bierwcach.

 

Jarmark Ludowy jest imprezą promującą folklor i dziedzictwo kulturowe jak najszerszemu gronu osób .Pokazuje ona młodym ludziom tradycje i zwyczaje ludowe ich przodków , muzykę ,tańce.

 

Jego siłą są najważniejsze wartości związane z historią  kulturą  i tradycją –wszystkim tym co możemy objąć pojęciem dziedzictwa kulturowego wsi zarówno w aspekcie materialnym i niematerialnym. Wpływa na podwyższenie jakości życia na wsi i określa tożsamość jej mieszkańców.

 

Na Jarmark przybyły władze Gminy Jedlińsk : Wójt W. Walczak, sekretarz W. Dłużewski , Przewodniczący Rady Gminy W. Sulisz z radnymi , ks. Proboszcz. J. Chamera, prezes LGD „Razem dla Radomki” Cezary Nowek ,  dyr. GCKiKF- A.Gryzek , dyr. Biblioteki B. Starzyńska,  dyr. DPS w Jedlance Izabela Lorenc  , dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej gminy , strażacy OSP Bierwce, mieszkańcy sołectw, zaprzyjaźnione Stowarzyszenia.

 

Wszystkich powitała dyr. PSP Bierwce pani Elżbieta Łoboda, a całość poprowadziła prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic –Ewa Ofiara

 

Na scenie swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowały dzieci z PSP Bierwce. Przywitały bardzo licznie zgromadzoną publiczność na placu szkolnym pięknie zatańczonym polonezem, którego się nauczyły uczęszczając na zajęcia taneczne w ramach trwającego  projektu „ Zderzenie Pokoleń – Seniorzy i młodzi na rzecz edukacji kulturowej.”

 

Uczennice ; Karolina Zabielska zaśpiewała „ Czerwone jagody”  a  Zuzanna Król „Głęboka studzienka”. Otrzymały za swój występ gromkie brawa. Odtańczony został również  trojak „Zasiali górale.”

 

Kolejno wystąpiło Stowarzyszenie miłośników „ Wolanianki „ z Wolanowa , które chętnie powracają do historii zakładając stroje ludowe, śpiewając gwarą przodków oraz naśladując ich zwyczaje. Jest to dla nich swoista lekcja patriotyzmu.

 

W tym dniu  kapele i zespoły przybyli z różnych gmin: Wieniawy,  Wolanowa, Przytyka,  Potworowa,  Jedlińska oraz Piaseczna k/Warszawy.  A wystąpili : Kapela Lipców z Wygnanowa   ,Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy,  Kapela Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli,  Kapela Czesława Golińskiego  z Wawrzyszowa,  Zespól Śpiewaczy Bieniędzice,  Zespół Śpiewaczy Kalina z Marianowic,Antoni Kwiatkowski z Piaseczna k /  Warszawy , Zespół Wacława Imiołka z Jedlanki.

 

Czynili starania ,aby przypodobać  się bardzo licznie  zgromadzonej publiczności grając i śpiewając ile sił starczało porywając do tańca wiele osób. W trakcie odbył się konkurs tańca ludowego. Jury wyłoniło 6 najlepszych par, które otrzymały nagrody.Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa i pochwały bo, zwłaszcza Ci którzy kultywują ludowe tradycje  zasługują na szczególną uwagę i  uznanie.

 

W trakcie Jarmarku w świetlicy szkolnej odbywała się prezentacja multimedialna- wspomnienie historii Bierwiec i okolic z projektu „ Wieś aktywna wczoraj –a dziś.”Zachęcając do dalszego gromadzenia materiałów i  współpracy .Odbył się też konkurs wiedzy o dawnym życiu i pracy we dworze Przyłęckich, a także pokaz robienia masła .

 

Panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic częstowały : chlebem ze smalcem i ogórkiem, kapustą z grochem, kasza gryczaną w pierzynce z grzybami , pierogami, krokietami ,  ciastami i wieloma słodkościami wykonanymi  własnoręcznie.

 

Można było podziwiać i zakupić prace wykonane przez dzieci z PSP Bierwce oraz twórcy ludowego z Wierzchowin pana Andrzeja Sławińskiego i Grzegorza Giżyckiego z Jedlińska.

 

Było mnóstwo atrakcji dla dzieci :konkursy,  karuzela ,dmuchańce  , skakańce , wata ,popcorn.

 

Cała impreza zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy  ognisku i wspólną zabawą z kapelami. Zapraszamy za rok na kolejną edycję Jarmarku.

 

Sponsorom :  Huta „Berta”ze Wsoli,  Piekarnia EXPUCH Jedlińsk, Piekarnia Rzeszotek z Sielc , G i  A  Nowocień  „NOWOPOL”, zakład masarski „ Czapla „Jedlińsk, zakład fryzjerski Iwonka z Bierwiec , FHU M. i M . Ofiara  , Punkt Apteczny Julita Pawłowska,Sklep Odzieżowy,, U -KAŚKI,, oraz wszystkim ,którzy pomagali przy organizacji tego wydarzenia w naszej miejscowości bardzo serdecznie  dziękuję.

 

Ewa Ofiara

Projekt  ” Wieś aktywna – wczoraj a dziś”  dofinansowny ze środków Programu ” Fundusz Inicjatyw Obywatelskich -Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy , Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My.

 

logo_FIOML

 

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk