Jarmark Ludowy w Bierwcach

 

    Druga edycja tego wydarzenia została przygotowana przez LGD'' Razem dla Radomki'', Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic, Wójta Gminy Jedlińsk przy współpracy z PSP Bierwce uzyskując dofinansowanie z Unii Europejskiej z Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

   Celem Jarmarku jest pokazanie piękna sztuki i kultury w małych miejscowościach, aktywizacja mieszkańców i organizacji pozarządowych jak najszerszemu gronu osób.

   I tak też było 15 września w Bierwcach. Jarmark Ludowy stał się miejscem spotkań pokoleń zachowując tradycje i zwyczaje ludowe przodków, muzykę i tańce. Tego dnia wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe oraz kapele. Program rozpoczął się od powitania przybyłych gości i występów uczennic z PSP Bierwce uczęszczających na zajęcia artystyczne do GCKiKF w Jedlińsku.

   Następnie wystąpił Dziecięcy Zespół '' Zakrzewiaki'' ,który pierwszy raz gościł w Bierwcach. Kolejno Zespół Ludowy ''Wolanianki'' z Wolanowa. Oba zespoły zafascynowane kulturą przodków chętnie powracają do historii, zakładają stroje ludowe, śpiewają , tańczą polkę, oberka, kujawiaka.

  W następnej kolejności wystąpili: Zespół Śpiewaczy Bieniędzice, Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk gm.Stromiec, które w Bierwcach prezentowały się już w ubiegłym roku, podrywając do tańca wiele par.

   Kapela Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli gm. Potworów gościła w Bierwcach pierwszy raz.Za swój profesjonalny występ otrzymała owacje na stojąco. To podczas ich występu został przeprowadzony konkurs tańca ludowego. Niezależne Jury z poza naszego terenu przyznała trzy pierwsze miejsca:

1. Halina Tkaczyk gm. Wolanów i Jan Wochniak

2.Państwo Stachurscy z gm. Potworów

3.Maria i Tadeusz Fudala z Bierwiec

   Dwa wyróżnienia dla: Danieli Kucharskiej z Bierwiec i Witolda Kowalczyka z Kruszyny.

                                   Państwa Filipowskich z gm. Wolanów

Gościnnie wystąpiła Kapela Henryka Zawadzkiego i Piotra Kusztala ze Strzałkowa. Oprócz występów mogliśmy spróbować wielu przepysznych potraw przygotowanych z produktów tradycyjnych i lokalnych.

Na stoisku Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic serwowano: kapustę z grochem, pierogi, krokiety, bigos, pasztet z cukini, smalec z ogórkiem,  wyroby wędliniarskie od Czapli oraz pieczywo z piekarni Expuch Jedlińsk, pieczywo z piekarni Rzeszotek z Sielc, a także przepyszne ciasta: sernik, makowiec, drożdżowiec, oponki i wiele różnych smakołyków upieczonych przez członkinie Stowarzyszenia.

    Swoje stoiska z ręcznie wykonanymi pracami zaprezentowali: P. Andrzej Sławiński z Wierzchowin, Stowarzyszenie ‘’Wrzosowisko’’ gm. Przytyk, wyroby z filcu „Oczko’’ ze Skarżyska Kamiennej.

    Były dyplomy dla występujących zespołów i kapel, podziękowania dla sponsorów za pomoc w realizacji II edycji Jarmarku Ludowego w Bierwcach. A  sponsorami byli:

– Piekarnia Danuta i Marian Rzeszotek z Sielc gm. Stromiec

– Piekarnia Expuch państwo Jaworscy z Jedlińska   

– Zakład Masarski’’ Czapla” z Jedlińska

– Pani Julita Pawłowska z Radomia

– Anna Pysiak z Kruszyny

– Zakład fryzjerski „ Iwonka’’ z Bierwiec

– Firma Handlowo-Usługowa Szymon Wójcik z Bierwiec

– Firma Handlowo-Usługowa „Misza’’& Malwina Ofiara

I wiele , wiele innych osób którym w imieniu Stowarzyszenia serdecznie dziękujemy.

     Zwieńczeniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku połączona z występami kapel. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody humory i dobra zabawa nam towarzyszyła, a bardzo licznie zgromadzona publiczność w różnym wieku zachęcała do kontynuowania tego typu wydarzenia na kolejne lata.

     Zorganizowany 15 września Jarmark Ludowy w Bierwcach po raz kolejny pokazał jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja wśród mieszkańców obszarów wiejskich.

 

                                                 Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

                                                                  

 

                                                                               Ewa OfiaraDSCN2420

@Copyright Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Rozwoju Wsi Bierwce i okolic" działa na terenie gminy Jedlińsk. Głównymi celami działań podejmowanych przez Stowarzyszenie jest:
wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Bierwce i okolic,
jak również wspieranie inicjatyw oświatowych w środowisku wiejskim.

Kontakt

bierwce@gmail.com

Bierwce 22
26-660 Jedlińsk